Dobrý tréner

Ako si vybrať správneho trénera pre cvičenie

Rozhodli ste sa  začať cvičiť, skvelé rozhodnutie! No na začiatku neviete ako na to. Počúvali ste mnohé rady od kamarátov, čítali rôzne články. Dokonca ste aj niečo z toho aplikovali a cvičili podľa toho, no očakávané výsledky sa nedostavili? Je to normálne. Každý z nás si tým prejde. Preto si  myslím, že  je správny čas začať cvičiť pod vedením osobného trénera.

Ak ste nováčik v posilňovni alebo máte už aj dáku športovú minulosť,  no nedosiahli ste to čo ste chceli, je určite dobré osloviť osobného trénera, aby vám vysvetlil, aké cviky sú pre vás vhodné, podľa toho, na čo sa chcete zamerať, čo  chcete dosiahnuť, aby ste naplnili svoje sny, túžby a očakávania. Tréner by mal byť  vašim sprievodcom zdravým životným štýlom, pretože cvičenie nie je len o peknom tele a o dokonalom vykonávaní daných cvikov, ale hlavne o zdraví, dobrých pocitoch a dobrej energii.

Úloha trénera

Tréner by mal napríklad vysvetliť, prečo robíte určité cviky, upozorniť vás na postupné zvyšovanie náročnosti, vysvetliť dôležitosť rozcvičovania, naťahovania, teda strečingu,  a uvoľnenia sa na konci tréningu. K ďalším úlohám trénera patrí určenie prestávok na odpočinok počas tréningu, to závisí od fázy a zamerania tréningu, otestovanie sily a podľa toho voľbu vhodnej záťaže. Vysvetliť dôležitosť pitného režimu pri športovom výkone. Tréner by mal  nepretržite dohliadať nad vykonávaním cvikov správnou technikou. Osobný tréner vás počas hodiny v podstate vôbec nemá opustiť. Maximálne prinesie potrebné závažie, pomôcky a odskočí si na toaletu, je tiež človek a má svoje fyziologické potreby.

Prečo je dobré mať osobného trénera?

Osobný tréner vás naučí správnu techniku cvikov, čo môže eliminovať možnosť zranenia. Vypracuje vám stravovací plán presne určený pre vás, pre vaše potreby. Ten tvorí podľa mňa až 80% úspechu. Vypracuje vám tréningový plán podľa vašich cieľov, potrieb a  momentálnych schopností na vopred dohodnuté obdobie. S dobrým trénerom dosiahnete omnoho rýchlejšie vaše ciele, ako keď sa budete snažiť samy a často krát nesprávne. Napriek vášmu pocitu, že už nevládzete, tréner posúva vaše limity, povzbudzuje  a motivuje vás v posúvaní vašich hraníc, no s prihliadnutím na to, aby nebolo nikdy ohrozené vaše zdravie. Pomáha vám prekonať samých seba a presvedčiť sa, že to ide aj bez zbytočných rečí a výhovoriek. Úlohou osobného trénera je aj to, aby čas strávený tréningom a investované finančné prostriedky, boli pre vás čo najlepšie využité.

Podľa týchto odpozorovaných  modeloch správania sa vám pokúsim poradiť ako zistiť, či vybranému trénerovi záleží na tom ako vás trénuje, na tom či napredujete:

Tréner by vás mal naučiť ako správne stroj používať. Posilňovanie nie je len o vykonávaní sérií a opakovaní. Trénerova práca spočíva aj v tom, že vás poučí o detailoch a všetko názorne ukáže a predvedie tak, aby ste si nabudúce vedeli poradiť aj samy.

  • Ak sa tréner počas vášho osobného tréningu hrá s telefónom, okráda vás tým o čas. Vy mu platíte za jeho pozornosť a ak vám ju nevenuje, niečo bude zle.
  • Tréner by sa vám mal počas tréningu plne venovať  a nie sa zabávať s inými ľuďmi v posilňovni. Mal by sledovať vás ako vykonávate daný cvik, upozorniť na nedostatky v technike a viesť vás tréningom. Mal by  sa starať o to, ako cvičíte vy a nie o to, čo dnes robil cvičenec na vedľajšom stroji.
  • Ak vám tréner neposkytne dostatočné informácie o cvičení, ťažko budete mať niekedy dostatok znalostí, aby ste niekedy cvičili samy! Tréner by vám mal vždy vysvetliť, prečo cvičíte ten a ten cvik a podobne. Tréner by vás mal učiť a nie si vychovávať na ňom závislého klienta, ktorý sám nebude vedieť cvičiť!

Ako si vybrať správneho trénera:

Ak sa vám tréner snaží predať nejaké suplementy, dajte si vysvetliť prečo sú vhodné práve pre vás. Tréner by mal myslieť na to, čo je pre vás najlepšie, ak vám radí niečo, čím ide proti odporúčaniu vášho lekára, nebude to tá najlepšia voľba. Na tréningu sa máte cítiť uvoľnene  a príjemne. Jediné nepohodlie, ktoré by ste počas tréningu mali cítiť, je pocit pálenia vo svaloch. V prípade ak sa rozhodnete pre spoluprácu s osobným trénerom opačného pohlavia, mal by byť medzi vami striktne dodržovaný prístup, ako ku každému inému klientovi. V prípade, že sa vás tréner dotýka viac, než by vám bolo príjemné, treba ho na to upozorniť. Ak sa to opakuje aj po predchádzajúcom rozhovore, najlepšie bude ukončiť spoluprácu. Dobrý tréner sa dotýka, tým ešte presnejšie skontroluje správne vykonávanie cviku a samotnej techniky. No vopred na to upozorní a drží si odstup. Pri dlhšej spolupráci a vyjasnení si prečo sa vás dotýka, je to už automatické. Ak vám je čokoľvek nepríjemné treba o tom však vždy spolu hovoriť.

Ak sa tréner počas doby, za ktorú ho platíte, pravidelne venuje iným činnostiam nesúvisiacim s tréningovým procesom, nevenuje vám potrebnú pozornosť. Zvážte či vám  bude schopný včas a rýchlo pomôcť napríklad pri silovom zlyhaní.

Verím, že vám týchto pár skromných rád pomôže pri výbere toho, pre vás najvhodnejšieho, osobného trénera. Nebojte sa skúsiť viacerých, zistiť akým štýlom pracujú a čo vám dokážu ponúknuť. Nemusíte hneď platiť a trénovať. Treba sa porozprávať a zistiť prvý dojem ako si navzájom sadnete. Ako na vás pôsobí, ako rozpráva, ako vyzerá. Či si sadnete aj po ľudskej stránke. Budete s ním predsa pravidelne tráviť mnoho času a preto by ste sa mali cítiť dobre v jeho spoločnosti.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *